Śpiewajmy maleńkiemu (Słyszę nr listopad/grudzień 6/140/2014)

Śpiewajmy maleńkiemu (Słyszę nr listopad/grudzień 6/140/2014)

Śpiewajmy maleńkiemu (Słyszę nr listopad/grudzień 6/140/2014)

Jaki słuch mają dzieci w Azji i Afryce?
Polska to jeden z nielicznych krajów w świecie, w którym program badań przesiewowych słuchu u dzieci w wieku szkolnym prowadzony jest na szeroką skalę. Od wielu lat Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu promuje pilotażowe programy takich badań w innych krajach. Za powołanie Międzynarodowego Konsorcjum Badań Przesiewowych Słuchu, które z sukcesem realizuje „Program wczesnego wykrywania wad słuchu w celu wyrównania szans edukacyjnych dzieci na trzech kontynentach”, otrzymał w listopadzie szczególne wyróżnienie: „Złoty Otis z Diamentem”.

To jest świat dla słyszących ludzi
We współczesnych czasach słuch jest tym ze zmysłów, który ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju człowieka, lecz także całych społeczeństw. Dzięki nowym technologiom medycznym można zapewnić dobre słyszenie zarówno dzieciom, które rodzą się jako niesłyszące, jak i rosnącej grupie pacjentów z zaburzeniami typowymi dla wieku senioralnego, mówił w Audytorium Maximum UW prof. Henryk Skarżyński, który został poproszony o wygłoszenie prelekcji z cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie” , odbywających się pod patronatem rektora tej uczelni. To spotkania otwarte z osobami o ogromnym dorobku, uznawanymi za najwybitniejsze w swoich dziedzinach. Wcześniej gośćmi Uniwersytetu byli m.in. Leszek Kołakowski, Norman Davies, Tadeusz Mazowiecki czy Andrzej Wajda.

Szybsze czytanie z genów
Od wielu lat w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu prowadzone są zaawansowane badania genów odpowiedzialnych za niedosłuch. O nowoczesnych technologiach, które rewolucjonizują badania genetyczne, rozmawiamy z dr hab. Moniką Ołdak, kierownikiem Zakładu Genetyki.

Sukcesy na konferencjach naukowych
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ma już ugruntowaną pozycję w środowisku naukowym. Na międzynarodowych konferencjach nasi specjaliści prezentują unikalne wyniki badań oraz procedury kliniczne, jakie wdrażane są w Kajetanach.

Opanuj lęk, wycisz szum
Szumów usznych doświadczają i młodzi, i starsi, kobiety i mężczyźni. U wielu stają się one powodem znacznego dyskomfortu psychicznego. Ich dokuczliwość nie zależy jednak od głośności „słyszanych” dźwięków, wykazały badania. Co zatem decyduje o tym, że niektórym pacjentom szumy wydają się bardziej, a innym mniej trudne do zniesienia? Na to pytanie postanowili poszukać odpowiedzi specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Moja walka o lekkość słowa
Krzysztof Majcherski jąka się od ósmego roku życia. Wielokrotnie podejmował próby różnych terapii. Bez większego skutku. Dwa lata temu zdecydował się na leczenie w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, które przyniosło znakomite efekty. Dziś mówi płynnie, swobodnie, bez wysiłku. Podkreśla jednak, że nadal nad sobą pracuje, bo terapia jąkania to proces, który nigdy się nie kończy…

Jak odzyskać równowagę?
Wirowanie, uczucie zapadania, ściągania w bok, oszołomienia – tak opisują swoje dolegliwości osoby cierpiące na zawroty głowy. Pacjenci z takimi objawami wymagają wielokierunkowej diagnostyki i często interdyscyplinarnego leczenia. Niewiele jest ośrodków w Polsce, w których się je oferuje. W Światowym Centrum Słuchu istnieje Zakład Narządu Równowagi wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Rozmawiamy z dr n. med. Grażyną Tacikowską, jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w leczeniu zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

Pierwszy sprawdzian ze słyszenia – akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej
Rehabilitacja medyczna słuchu po wszczepieniu implantu trwa przynajmniej dwa lata. Po aktywacji procesora mowy pacjent systematycznie przyjeżdża na wizyty kontrolne do Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej. Pierwsze dokładniejsze badania słuchu elektrycznego wykonuje się pół roku po aktywacji procesora. Na ich podstawie inżynier kliniczny programuje urządzenie. Podobny sprawdzian ze słyszenia pacjent przechodzi po dziewięciu i czternastu miesiącach od aktywacji procesora mowy, a specjalista kontynuuje optymalizację urządzenia, dostosowując jego parametry do możliwości słuchowych pacjenta. Jaki standard postępowania przyjęto w Zakładzie Implantów i Percepcji Słuchowej na tym etapie rehabilitacji, wyjaśniają mgr inż. Tomasz Wiśniewski, dr inż. Adam Walkowiak i dr hab. inż. Artur Lorens.

Mój drugi podwodny świat
Kilkanaście metrów pod wodą błyskawicznie zapominam o codziennych stresach. Odzyskuję wewnętrzny spokój, mówi Paulina Drażba, prezenterka telewizyjna i miłośniczka nurkowania.

Śpiewajmy Maleńkiemu!
Jak często śpiewamy? Wielu próbuje to robić tylko raz w roku, kolędując w Boże Narodzenie. Nie jesteśmy narodem mniej utalentowanym muzycznie od innych. Mamy tylko fatalną edukację muzyczną. Najwyższy czas, aby w domu i szkole zrobić więcej miejsca dla muzyki – mówi Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”, w wywiadzie dla „Słyszę”.