Rekord Guinnessa w Kajetanach. Beats of Cochlea 2017 (Słyszę nr lipiec/sierpień 4/156/2017)

Okładka wydania Słyszę 04/2017„Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”
W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego opracowywany jest nowy program naukowo-medyczny. Jest on kontynuacją dwóch poprzednich edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, którego celem było zaprezentowanie szerokiej publiczności muzycznych umiejętności osób słyszących dzięki implantom słuchowym. Nowy program ma na celu pomoc pacjentom z implantem w jak najszybszej i najefektywniejszej rehabilitacji słuchu, a w przypadku tych uzdolnionych muzycznie – wspieranie w rozwoju talentu.
W ramach tego programu w tym roku w Światowym Centrum Słuchu  Kajetanach spotkali się użytkownicy implantów z całego świata, aby wziąć udział w tygodniowych warsztatach pod okiem mistrzów i doskonalić swoje muzyczne umiejętności. Najzdolniejszych jury, pod kierunkiem prof. Ryszarda Zimaka, wieloletniego  rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wytypowało do udziału w uroczystym koncercie.

Nowy rekord Guinnessa w Kajetanach
15 lipca 2017 r., w 25. rocznicę pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, został pobity nowy rekord w kategorii „Spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby osób z implantami słuchowymi”. Przed Światowym Centrum Słuchu zebrało się 601 pacjentów, o 44 więcej niż w 2012 roku, kiedy to w Kajetanach po raz pierwszy padł rekord w tej kategorii. Próba pobicia rekordu była głównym punktem w programie jubileuszowego zjazdu pacjentów z rodzinami, jaki zorganizował Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Badania przesiewowe słuchu w Nigerii
Światowe Centrum Słuchu prowadzi badania przesiewowe słuchu nie tylko w Europie, lecz także w Azji, Ameryce Południowej oraz w Afryce. Na Czarnym Kontynencie nasi specjaliści badali już słuch dzieci w Senegalu, Tanzanii, Rwandzie, Kamerunie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. W czerwcu tego roku pojechali w tym celu do Lagos, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast w Nigerii.

Usłyszeć świat od nowa
Z okazji przypadających w tym ważnych jubileuszy Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ogłosił konkurs dla osób korzystających z implantów słuchowych pod hasłem „Usłyszeć świat od nowa – moja historia powrotu do krainy dźwięków”. W tym i kolejnych numerach „Słyszę” publikujemy wspomnienia nadesłane do redakcji przez pacjentów.

Nauka słuchania
Dzięki coraz większej wiedzy o centralnych zaburzeniach przetwarzania słuchowego, których źródłem mogą być m.in. nieprawidłowości w zakresie procesów zachodzących na wyższych piętrach drogi słuchowej, oraz rozwojowi nowoczesnych technologii możliwe jest stałe poszerzanie oferty terapeutycznej dla pacjentów doświadczających tego rodzaju trudności. Opracowywane są nowe metody, powstają nowe urządzenia oraz formy rehabilitacji. Jedną z nich jest Stymulacja Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego.

Konrad Gaca o diecie dla seniorów
Dzięki zdrowemu stylowi życia i odpowiedniemu odżywianiu można spowolnić naturalne procesy starzenia i zachować sprawność na dłużej. Jaka dieta jest najlepsza dla osób w wieku 65+ – o tym w numerze.