Profesor Henryk Skarżyński wszczepia nowy implant (Słyszę nr wrzesień/październik 5/139/2014)

Profesor Henryk Skarżyński wszczepia nowy implant (Słyszę nr wrzesień/październik 5/139/2014)

Profesor Henryk Skarżyński wszczepia nowy implant (Słyszę nr wrzesień/październik 5/139/2014)

Lekarz humanista – Profesor Henryk Skarżyński doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Prof. Henryk Skarżyński jest 77 doktorem honoris causa w 70-letniej historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczystość przyznania tego zaszczytnego tytułu została powiązana z jubileuszem 15-lecia współpracy tej uczelni z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

Wszystko dla dobra pacjenta!
Ten dzień utwierdza we mnie przekonanie, że warto było robić to, co robiłem przez wiele lat, powiedział prof. Henryk Skarżyński w rozmowie ze „Słyszę” po uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Implant dla seniora – pionierska operacja w Kajetanach
Cochlear MET to nowy typ implantu ucha środkowego, stworzony przede wszystkim z myślą o osobach z niedosłuchem w wybranych pasmach częstotliwości. Znakomicie nadaje się dla pacjentów w wieku senioralnym. Prof. Henryk Skarżyński wszczepił to urządzenie jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w świecie. Dzięki zabiegowi wykonanemu w Światowym Centrum Słuchu 60-letni Antoni Bień, który z powodu niedosłuchu miał kłopoty z codzienną komunikacją, będzie mógł znowu słyszeć wszystkie dźwięki i swobodnie rozmawiać.

Dobry słuch do stu lat – pionierska operacja w Kajetanach
Wszczepienie implantu Cochlear MET to już czwarta pionierska operacja, którą prof. Henryk Skarżyński wykonał po otwarciu Światowego Centrum Słuchu w 2012 roku. Z tej okazji w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja, podczas której dziennikarze dzięki transmisji on-line mogli „na żywo” obserwować każdy ruch ręki otochirurga. O wyzwaniu, jakim było wszczepienie nowego implantu, z prof. Henrykiem Skarżyńskim rozmawiamy w „Słyszę”.

Wysokie tony do kontroli – diagnostyka słuchu u osób z szumami
Osoby z szumami usznymi, u których standardowa audiometria nie wykazuje ubytków słuchu, mogą mieć niedosłuch w zakresie dźwięków powyżej 8000 Hz. Dlatego specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu proponują, aby wykonywać u nich tzw. audiometrię wysokich częstotliwości.

Zagadkowe fale alfa – postęp w badaniach mózgu techniką jednoczesnej rejestracji EEG–FMRI
Weryfikacja półkulowej dominacji spoczynkowych fal alfa” to pierwszy w Polsce projekt, w ramach którego prowadzono badania rytmu alfa przy użyciu elektroencefalografu (EEG) i funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). O zaskakujących wynikach tych badań rozmawiamy z ich głównym autorem – mgr. inż. Mateuszem Rusiniakiem z Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego.

Stopnie w górę! Historia z happy endem.
Czternastoletnia Adrianna Bodziony uczy się w najlepszym krakowskim gimnazjum, o trzy lata młodsza Magdalena Ambroziak rozwija swój talent artystyczny. Obydwie świetnie sobie radzą w nauce, mimo że mają wrodzony głęboki niedosłuch. Jak im się to udaje?

Jak zwalczyć wewnętrznego potwora – ekspert odpowiada
Małe dzieci miewają wielkie problemy. Na swój własny sposób przeżywają negatywne emocje, które dla dorosłych – rodziców, nauczycieli, opiekunów – są niezrozumiałe. Nawet psychologowie nie zawsze potrafią je rozpoznać i im zaradzić. Za jedną ze skuteczniejszych metod pomocy takim dzieciom uznaje się nieznaną jeszcze w Polsce Play Therapy, czyli terapię poprzez zabawę. Na czym polega ta metoda i dlaczego jest taka skuteczna? Rozmawiamy z Niną Ambroziak, psychologiem, jedną z pierwszych terapeutek Play Therapy w Polsce.

Programowanie procesora mowy. Akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.
Według American Speech-Language-Hearing Association (ASHA), największego na świecie towarzystwa audiologicznego, dopasowanie procesora to etap, który rozpoczyna się od pogłębionej diagnostyki elektrycznie stymulowanej drogi słuchowej, a kończy optymalnym dla pacjenta zaprogramowaniem procesora mowy. Także i tu ważne pozostają edukacja i wsparcie pacjenta, do których tak wielką wagę przywiązujemy na pierwszych etapach rehabilitacji słuchu.

Maciek, naprzód. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu promuje zdrowy styl życia.
Pływanie, bieg i jazda na rowerze to sporty dla każdego. Jednak na długich dystansach, w triathlonie stają się wyzwaniem, któremu tylko nieliczni są w stanie sprostać. Do tej właśnie grupy należy dr n. med. Maciej Mrówka, ordynator Oddziału Otorynolaryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W tym sezonie ukończył największy, organizowany w Polsce Herbalife Triathlon w Gdyni na dystansie Half-Ironman. W „Słyszę” opowiada, jak udało mu się przepłynąć 1900 m, przejechać na rowerze 90 km i jeszcze przebiec półmaraton. Jako lekarz ostrzega: triathlon może być dla amatorów śmiertelnie niebezpieczny.

Muzyka jak matematyka. Godzina Muzyki.
Muzyka usprawnia działanie mózgu, pomaga w zapamiętywaniu. Umuzykalnione dzieci lepiej się uczą, zwłaszcza języków, wynika z badań naukowych. Niestety, muzyka jest prawie nieobecna w polskiej szkole. – Brak powszechnej edukacji muzycznej odbiera dzieciom szansę na lepszy rozwój, nie wspominając już o możliwości kształtowania wrażliwości i poczucia estetyki – mówi Dariusz Łapiński, dyrygent i kierownik Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band”, którego pasją jest nauczanie muzyki i praca z młodzieżą.