Prof. Henryk Skarżyński wszczepia nowy implant na przewodnictwo kostne

Prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem ze Światowego Centrum Słuchu przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia aktywnego implantu BONEBRIDGE BCI 602 wykorzystującego kostne przewodnictwo dźwięku. Operacja ta odbyła się 27 lutego i rozpoczęła nowy etap w leczeniu różnych wad słuchu występujących w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego.

Pierwsze w Polsce wszczepienie nowatorskiego systemu BONEBRIDGE BCI 602
Prof. Henryk Skarżyński wszczepia nowy implant na przewodnictwo kostne


Zjawisko przewodzenia dźwięku na drodze kostnej znane jest od dawna. W normalnym słyszeniu odgrywa niewielką rolę. Jednak w przypadku patologii układu przewodzącego dźwięk w uchu można za pomocą specjalnych urządzeń wzmocnić transmisję sygnału przez kości, aby wykorzystać ją do wywołania wrażeń słuchowych. Dostępne obecnie na rynku urządzenia, które wykorzystują zjawisko przewodnictwa kostnego, polegającego na przekazywaniu sygnału dźwiękowego przez kości czaszki bezpośrednio do ucha wewnętrznego, są stale udoskonalane. Najnowszym z nich jest implant BONEBRIDGE BCI 602. – Wszczepienie tego implantu to kolejny milowy krok w polskiej otochirurgii – mówił prof. Henryk Skarżyński. – Cieszę się, że tę przełomową operację możemy wykonać w Światowym Centrum Słuchu. Tworząc Centrum, chciałem, aby jego działalność kliniczna dawała wymierne korzyści polskim pacjentom. Obecnie mają oni dostęp do najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologii medycznych jako pierwsi albo jedni z pierwszych na świecie.

Pionierską operację wszczepienia pierwszego na świecie aktywnego implantu przezskórnego na przewodnictwo kostne typu BONEBRIDGE przeprowadziłem w Kajetanach w grudniu 2012 r. Już wtedy był to dowód na to, że w Światowym Centrum Słuchu nieustannie wdrażamy najnowsze rozwiązania innowacyjne w nauce, edukacji i działalności klinicznej – przypomniał prof. Henryk Skarżyński.

Nowy implant jest przeznaczony dla szerokiej grupy pacjentów – może być skutecznym rozwiązaniem dla osób z trwałym ubytkiem słuchu po różnego rodzaju operacjach ucha zewnętrznego i środkowego, z wadami rozwojowymi ucha zewnętrznego i środkowego, u pacjentów z wrodzoną mikrocją lub/i atrezją przewodu słuchowego zewnętrznego. Właśnie wady wrodzone mieli pierwsi pacjenci, którym prof. Henryk Skarżyński wszczepił nowy implant na przewodnictwo kostne w ramach pionierskiej serii operacji.


Więcej w wydaniu:
http://slysze.inz.waw.pl/wech-i-smak-a-koronawirus-slysze-nr-marzec-kwiecien-2-172-2020/