Światowa premiera w Kajetanach. Prof. Henryk Skarżyński wszczepia nowy implant (Słyszę nr marzec/kwiecień 2/154/2017)

O postępie w otorynolaryngologiiŚwiatowa premiera w Kajetanach
Prof. Henryk Skarżyński przeprowadził serię pokazowych operacji wszczepienia nowego systemu implantu ucha środkowego typu Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler. Operacje te były głównym wydarzeniem podczas sympozjum International BONEBRIDGE & SOUNDBRIDGE, które na przełomie marca i kwietnia odbyło się – po raz pierwszy w Polsce i trzeci na świecie – w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

II Konferencja „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii” w Zakopanem
Już po raz drugi Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wspólnie z Instytutem Narządów Zmysłów oraz Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” zorganizował konferencję naukową „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii” pod patronatem Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Otorynolaryngologii prof. Henryka Skarżyńskiego. Konferencja odbyła się 9–11 marca w Zakopanem, a wzięło w niej udział ponad 500 specjalistów z całego kraju.

Jak promować naukę?
„Sztuka promocji nauki” to unikalny poradnik dla naukowców, jaki ukazał się w marcu br. nakładem Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Dlaczego promocja nauki jest w dzisiejszych czasach taka ważna, o tym pisze współautor książki, red. Wiktor Niedzicki.

O otochirurgii i leczeniu zatok w Dubaju
Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uczestniczą w prestiżowych konferencjach naukowych, prezentując unikalne wyniki badań oraz procedur klinicznych, jakie są wdrażane w Kajetanach. W styczniu dr hab. n. med. Piotr Henryk Skarżyński, lek. Aleksandra Mickielewicz oraz Joanna Rajchel przedstawiali prace naukowe podczas 7th Emirates Otorhinolaryngology Audiology and Communication Disorders Congress (Emiracki Kongres Otorynolaryngologii, Audiologii i Zaburzeń Komunikacji), który odbył się w styczniu tego roku w Dubaju z udziałem specjalistów z ponad 30 krajów świata.

Ten zdradziecki pan Ménière… Historia z happy endem
Antonina Anna Pałasińska pisze wiersze i sztuki teatralne. Jej świat kręci się głównie wokół amatorskiego Teatru Stajnia, który założyła dziesięć lat temu. Niestety są i takie dni, kiedy jej świat wiruje dosłownie. Zmaga się bowiem z atakami silnych zawrotów głowy, których przyczyną jest choroba Ménière’a. Jak sobie z nią radzi? O tym w numerze.

Jaka terapia dla pacjenta z szumami usznymi?
Szumy uszne mogą powstawać na każdym poziomie drogi słuchowej. Zależnie od miejsca ich generacji oraz przyczyny dobiera się sposób leczenia. W „Słyszę” zamieszczamy przegląd stosowanych metod terapeutycznych, przygotowany przez dr n. med. Danutę Raj-Koziak z Zakładu Szumów Usznych Instytutu.

A może to refluks?
Na dolegliwości spowodowane chorobą refluksową cierpią miliony ludzi na świecie. Nie należy ich bagatelizować, gdyż nieleczony refluks może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak astma, bezdech senny czy rak krtani. Nie zawsze objawem refluksu musi być zgaga czy bóle w nadbrzuszu. U wielu chorych o istnieniu refluksu świadczyć może chrypka czy częste pochrząkiwanie. O przyczynach tej choroby i tzw. cichym refluksie powodującym zaburzenia w funkcjonowaniu gardła i krtani, jego diagnostyce i leczeniu rozmawiamy z dr n. med. Elżbietą Włodarczyk z Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Implant dla seniora. Akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej
Przywrócenie dobrego słyszenia, np. przez wszczepienie implantu słuchowego, pacjentom po 60. roku życia może zapobiegać zaburzeniom poznawczym związanym z demencją. Temat ten był jednym z głównych wątków podczas konferencji Hearing Implants for Adults with Age-Related Hearing Loss w Nowym Jorku. Najnowsze wyniki badań w tym zakresie przedstawia dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej IFPS.

Prawie mnie nie ma … Specjalnie dla rodziców
Dzieci z zaburzeniami słuchu mają często obniżone poczucie własnej wartości. Ryzyko depresji jest w ich przypadku o wiele wyższe niż wśród słyszących rówieśników. Jak rozpoznać depresję u dzieci w różnym wieku i jak z nią walczyć, radzi Nina Ambroziak, doświadczony psycholog i terapeuta, superwizor i trener Play & Creative Therapy w rozmowie dla „Słyszę”.

Odchudzanie bez cukru i soli
Od lat wiadomo, że cukier i sól są niezdrowe. Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, podkreśla, że ograniczenie solenia i słodzenia to jedno z podstawowych zaleceń dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. W swoim artykule zdradza, czym można zastąpić cukier i sól, aby dania pozbawione tych dodatków były smaczne i zdrowe.