Jak śpiewać zdrowo? Profesjonalna opieka nad głosem artystów (Słyszę nr maj/czerwiec 3/143/2015)

Jak śpiewać zdrowo? Profesjonalna opieka nad głosem artystów

Jak śpiewać zdrowo? Profesjonalna opieka nad głosem artystów

Prof. Henryk Skarżyński członkiem American Neurotology Society
Profesor Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, jako pierwszy Polak został przyjęty do grona specjalistów prestiżowego towarzystwa American Neurotology Society (ANS). Uroczysta gala przyjęcia nowych członków odbyła się 24 kwietnia 2015 roku w Bostonie, USA.

Złoty Otis z Diamentem dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
Statuetka została przyznana Instytutowi za zorganizowanie Międzynarodowego Konsorcjum Badań Przesiewowych Słuchu, które z sukcesem realizuje Program wczesnego wykrywania wad słuchu w celu wyrównania szans edukacyjnych dzieci na trzech kontynentach.

Światło i dźwięk – 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Jakie wady słuchu leczy się w Kajetanach? Czy 70-latkom wszczepia się implanty? Jak najlepiej myć uszy? Czy lekki niedosłuch wymaga leczenia? To tylko niektóre pytania, jakie zadawali uczestnicy Pikniku Naukowego na stoisku Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Dzień walki z hałasem w podwarszawskim Józefowie
Czym jest hałas? Jakie są jego negatywne skutki? Jak słuchać, żeby nie stracić słuchu? Jak jest zbudowane ucho? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w podwarszawskim Józefowie podczas spotkania edukacyjnego, jakie szkoła zorganizowała z pomocą specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Młodzi poeci o ciszy
W Józefowie postanowiliśmy przekazać uczniom porcję wiedzy o szkodliwości hałasu oraz nakłonić ich do własnych refleksji na temat dźwięków głośnych i cichych. Zaproponowaliśmy gimnazjalistom, aby swoje przemyślenia spróbowali ująć w najpiękniejsze słowa – napisali wiersz albo esej na temat ciszy. Poniżej prezentujemy prace tych, którzy sprostali temu niełatwemu zadaniu.

Masz implant? Pomyśl o szczepieniu
Z wstępnych badań przeprowadzonych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że jedynie niewielki odsetek pacjentów, którzy mają wszczepiony implant ślimakowy, jest zaszczepiony przeciwko pneumokokom. Dlaczego warto poddać się temu szczepieniu, wyjaśnia dr n. med. Anna Piotrowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Badań Przesiewowych, w rozmowie ze „Słyszę”.

Dobry uczeń z implantem
Coraz więcej dzieci z implantami ślimakowymi uczy się w szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych. Jak radzą sobie z nauką? Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu sprawdzili, jak dzieci, którym wszczepiono implanty we wczesnym dzieciństwie, wypadły podczas sprawdzianu przeprowadzonego na zakończenie szkoły podstawowej w roku 2013. Jak się okazało, uczniowie z implantami, którzy przystępują do niego na warunkach takich samych jak dzieci bez dysfunkcji, uzyskują w nim dobre, a nawet bardzo dobre oceny.

Sukcesy na konferencjach naukowych
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ma już ugruntowaną pozycję w środowisku naukowym. Na międzynarodowych konferencjach nasi specjaliści prezentują unikalne wyniki badań oraz procedury kliniczne, jakie wdrażane są w Kajetanach.

Jestem Iron Manem – historia z happy endem
Sławomir Szewczyk jest wyjątkowo kreatywny. Jego pasją jest tworzenie grafiki komputerowej oraz pisanie. Blog, który prowadzi w Internecie, czyta ponad 70 000 osób. Stworzył własną, dynamicznie rozwijającą się agencję reklamową. Sławomir stawia czoła nie tylko trudnym wyzwaniom zawodowym. Dwukrotnie tracił słuch. Po raz pierwszy odebrała mu go choroba, po raz drugi nieszczęśliwy wypadek. – Nigdy się nie poddaję – mówi o sobie. Na łamach „Słyszę” opowie Państwu historię swojej walki o odzyskanie słuchu. Dzięki prof. Henrykowi Skarżyńskiemu i specjalistom z Instytutu zakończyła się ona sukcesem.

Lekcja zdrowego śpiewu – ekspert odpowiada
Osoby, w przypadku których głos jest narzędziem pracy, muszą o niego dbać w sposób szczególny. Nie tylko przestrzegać uniwersalnych zasad higieny głosu, która jest istotnym elementem higieny życia, lecz także używać go we właściwy sposób, podkreślano podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Głosu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jak ocenia się możliwości głosowe wokalistów i artystów oraz leczy u nich zaburzenia głosu, wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska, specjalista z wieloletnim doświadczeniem w profesjonalnej opiece nad głosem, kierownik Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i adiunkt w Katedrze Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Przedszkole jak dom
Kiedy dziecko kończy trzy lata, rodzice muszą rozważyć, czy posłać je do przedszkola. Dla opiekunów niedosłyszącego malucha podjęcie tej decyzji jest wyjątkowo trudne. Mamy i ojcowie zadają sobie wiele pytań: co będzie dla córki czy syna najlepsze, jak ułatwić mu rozstanie z mamą, wreszcie co zrobić, by dziecko zaadaptowało się w nowym miejscu? O tym, jakie emocje może przeżywać dziecko z wadą słuchu w wieku przedszkolnym i jakich błędów powinni uniknąć jego rodzice, mówi Nina Ambroziak, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej oraz terapeuta Play Therapy.

Tylko spokojnie! Jak żyć z szumami usznymi? Rady pacjentów
Tylko ty sam sobie poradzisz, ale nie poradzisz sobie sam. Te słowa niemieckiego terapeuty Michaela Lucasa Moellera stały się mottem osób, które zmagają się z szumami usznymi. To dolegliwość, której przyczyny nie są dokładnie rozpoznane. Nie ma też jednego, skutecznego sposobu leczenia. Specjaliści, psychologowie mogą najczęściej pomóc pacjentowi jedynie w ograniczonym zakresie. Dlatego w przypadku tej choroby – o czym pisaliśmy w Słyszę nr 1/2015 – tak ważne jest wsparcie i rady innych pacjentów. Jednym z nich jest Pan Andrzej Kostkiewicz (w wieku 60+, wykształcenie wyższe techniczne), który po kilku latach dolegliwości nauczył radzić sobie z szumami usznymi. Swoimi doświadczeniami oraz refleksjami dzieli się z Państwem na łamach „Słyszę”.

Inżynieria kliniczna dla pacjenta
W ciągu ostatnich 20 lat w otochirurgii dokonał się wielki postęp. W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu prof. Henryk Skarżyński wdrażał kolejne procedury medyczne i programy, pozwalające na leczenie najpierw całkowitej, a potem częściowej głuchoty. Decyzją prof. Skarżyńskiego do programu implantów została włączona inżynieria kliniczna. Stworzył on niespotykany w innych krajach model postępowania terapeutycznego, w którym za opiekę nad pacjentem odpowiadają nie tylko lekarze, lecz także inżynierowie kliniczni oraz surdologopedzi, psychologowie i pedagodzy. Właśnie taki interdyscyplinarny zespół jest niezbędny, by wykonać podstawowe zadanie, jakim jest wdrożenie najnowszych rozwiązań biomedycznych i inżynieryjnych do praktyki klinicznej. O rosnącej roli inżynierii biomedycznej w światowej medycynie oraz procesie rehabilitacji słuchu u pacjentów z implantami mówi dla „Słyszę” dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.

Na rowerze do zdrowia. Wywiad z Czesławem Langiem.
Skończył 60 lat, ale ma kondycję czterdziestolatka. Szczupły, wysportowany ujmuje życzliwością i pogodą ducha. Promuje jazdę na rowerze i wegańską dietę składającą się ze zdrowych, najlepiej ekologicznych produktów. – W życiu trzeba mieć pasje i marzenia – podkreśla Czesław Lang, wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, pierwszy polski kolarz zawodowy, organizator Tour de Pologne, w rozmowie ze „Słyszę”.