Jak leczyć najlepiej?

Innowacje w otolaryngologii, wyzwania, możliwości praktyczne i perspektywy to wiodący temat I Ogólnopolskiej Konferencji w Kołobrzegu, jaką Klinika Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizowały wraz z Wielkopolskim Centrum Onkologii i Polską Grupą Badań Nowotworów Głowy i Szyi. Patronat naukowy nad tym unikalnym spotkaniem specjalistów sprawowali: prof. Henryk Skarżyński, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otolaryngologii, oraz prof. Wojciech Golusiński, Sekretarz Generalny EHNS, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

W Ogólnopolskiej Konferencji „Innowacje w otolaryngologii” wzięło udział ponad 400 specjalistów.

W Ogólnopolskiej Konferencji „Innowacje w otolaryngologii” wzięło udział ponad 400 specjalistów.

I Ogólnopolska Konferencja „Innowacje w otolaryngologii” była okazją do przedstawienia najnowocześniejszych standardów postępowania w zakresie onkologii, audiologii, rynologii oraz laryngologii ogólnej. Rozpoczynając ją, prof. Wojciech Golusiński przypomniał nazwiska lekarzy, których rozwiązania przyczyniły się do postępu w leczeniu chorób laryngologicznych. Jednym z nich był Franciszek Ksawery Jawdyński, warszawski chirurg, który wykonywał operacje onkologiczne, jakich nikt wcześniej się nie podejmował, a które stały się standardem w tej dziedzinie. Kolejnym – Przemysław Wiktor Odrowąż Pieniążek, lekarz laryngolog, który jako pierwszy w świecie wykonał zabieg tracheobronchoskopii. Profesora Jana Miodońskiego uznaje się z kolei za jednego z pionierów chirurgicznego leczenia zaburzeń równowagi i schorzeń słuchu. Prof. Golusiński wspomniał też o osiągnięciach prof. Modzelewskiego ze Szczecina, który w 1972 r. wdrożył technikę polegającą na wykorzystaniu materiałów alloplastycznych w leczeniu patologii strun głosowych, która potem została zmodyfikowana w Stanach Zjednoczonych. – Obecnie do tej listy znakomitych lekarzy moglibyśmy dopisać prof. Henryka Skarżyńskiego – dodał na koniec wykładu inauguracyjnego prof. Golusiński, przypominając, iż to właśnie jego dokonania, m.in. przeprowadzenie pierwszej w świecie operacji wszczepienia implantu pacjentowi z częściową głuchotą, otworzyły nowy etap w leczeniu zaburzeń słuchu i wytyczyły nowe kierunki badań w światowych ośrodkach.

Bardziej szczegółowo o dorobku naukowym oraz klinicznym Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu na tle innych światowych ośrodków mówił podczas inauguracji prof. Henryk Skarżyński. – Mija 25 wewnętrzlat, odkąd zacząłem przygotowywać program leczenia głuchoty w Polsce. Powstała Fundacja Rozwoju Medycyny „Człowiek– Człowiekowi”, która zainicjowała działania organizacyjne, dzięki którym w 1993 roku otworzyliśmy pierwszy w Polsce i drugi w Europie ośrodek gwarantujący pacjentom niedosłyszącym i niesłyszącym kompleksową opiekę – diagnostykę, leczenie i rehabilitację słuchu. Przez następne lata zbieraliśmy doświadczenia i prowadziliśmy obserwacje, dzięki którym mogliśmy m.in. wdrożyć program leczenia częściowej głuchoty – mówił prof. Skarżyński.


Więcej w wydaniu wrzesień/październik 5/145/2015
http://slysze.inz.waw.pl/nadwrazliwosc-sluchowa-u-dzieci-slysze-nr-wrzesienpazdziernik-51452015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php