Innowacyjność w ochronie zdrowia

Forum Ochrony Zdrowia od pięciu lat jest stałym elementem programu Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dla uczestników tego Forum prof. Henryk Skarżyński wygłosił wykład na temat pionierskich dokonań zespołu Instytutu i nowatorskich rozwiązań telemedycznych wdrożonych w Światowym Centrum Słuchu.

Prof. Henryk Skarżyński był uczestnikiem panelu „Od idei do zdrowego społeczeństwa – nowoczesne technologie medyczne”.

Prof. Henryk Skarżyński był uczestnikiem panelu „Od idei do zdrowego społeczeństwa – nowoczesne technologie medyczne”.

W tym roku podczas Forum Ochrony Zdrowia dyskutowano przede wszystkim o nadchodzącej reformie ochrony zdrowia, konsekwencjach ustawy refundacyjnej i zmianach, jakie przyniósł dla pacjentów pakiet onkologiczny. Podczas panelu „Od idei do zdrowego społeczeństwa – nowoczesne technologie medyczne” wiele uwagi poświęcono także innowacyjności w medycynie.

– Coś, co uważamy za innowacyjne, może decydować o postępie w leczeniu schorzeń – mówił po zakończeniu Forum prof. Skarżyński. – Innowacyjne było z pewnością wdrożenie przeze mnie w 1992 roku w Polsce leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych, czy zoperowanie w 2002 r. po raz pierwszy w świecie pacjenta z częściową głuchotą.

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia implantu ślimakowego zwróciła uwagę na skalę problemu, jakim są zaburzenia słuchu zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Koniecznością stało się wyjście naprzeciw temu wyzwaniu i zapotrzebowaniu społecznemu. Dlatego już w następnym roku rozpoczęto, z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego, badania przesiewowe słuchu u noworodków. – Zrozumieliśmy, że leczenie dzieci w wieku 5 lat będzie drogie i nieefektywne, a w 6–8 miesiącu życia da im szanse na normalne słyszenie. Dzięki nam podejście do tego zagadnienia zmieniło się i dziś program powszechnych badań słuchu u noworodków jako jeden z nielicznych w świecie działa znakomicie, między innymi dzięki upowszechnieniu go przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – stwierdził Profesor. Nabyte doświadczenia w zakresie prowadzenia badań przesiewowych na dużą skalę umożliwiły kolejną innowację – poszerzenie ich o nową grupę docelową, tj. dzieci w wieku wczesnoszkolnym.


Więcej w wydaniu wrzesień/październik 5/145/2015
http://slysze.inz.waw.pl/nadwrazliwosc-sluchowa-u-dzieci-slysze-nr-wrzesienpazdziernik-51452015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php