I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu

Prof. Henryk Skarżyński /Fot. arch. IFPS

Prof. Henryk Skarżyński /Fot. arch. IFPS

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Mam przyjemność zapowiedzieć, iż w dniach 15–16 lipca odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, nad którym honorowy patronat objęła Ewa Kopacz, Prezes Rady Ministrów. To pierwsze takie przedsięwzięcie w świecie, którego celem jest pokazanie szerokiej publiczności ludzi z zaburzeniami słuchu, których talent muzyczny został uratowany dzięki postępowi nauki i medycyny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat. Kiedyś niesłyszący albo głęboko niedosłyszący, dziś mogą realizować swoje pasje, a nawet myśleć o profesjonalnej karierze muzycznej.

W wywiadach często zadawano mi pytanie, jak wpadłem na pomysł zorganizowania takiego festiwalu. Otóż przyszedł mi on do głowy podczas występu jednej z moich pacjentek. Słuchając, jak pięknie gra na fortepianie, pomyślałem, że wraz z postępem w dziedzinie implantów ślimakowych osób takich jak ona będzie coraz więcej. Warto zatem pokazać ich możliwości. Pomysł dojrzewał w mojej głowie przez kilka lat. Kiedy w końcu postanowiłem go zrealizować, spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Chęć udziału w naszym Festiwalu zgłosiło blisko stu pochodzących z całego świata, m.in. z Chin, Dominikany, USA, Nowej Zelandii, Australii, Korei Płd. i wielu krajów europejskich. Wszyscy w tym, co robią – śpiewaniu, graniu na najróżniejszych instrumentach, są fantastyczni. Kto wystąpi na koncercie galowym? O tym zadecyduje Jury Festiwalu. Z pewnością podejmie najlepszą decyzję, gdyż zasiadają w nim same znakomitości, m.in. Ewa Podleś, Janusz Olejniczak, prof. Jerzy Stuhr oraz prof. Ryszard Zimak, Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, z którym wywiad znajdą Państwo na następnych stronach „Słyszę”.

W połowie lipca oprócz uczestników Festiwalu przyjadą do Warszawy także wybitni naukowcy z całego świata. Festiwal odbywa się bowiem równolegle do Międzynarodowej Konferencji Naukowej, której głównym tematem jest ocena możliwości odbioru muzyki przez osoby z implantem słuchowym. W seminarium uczestniczyć będzie m.in. prof. Christine Rocca z Northwestern University (USA), zajmująca się badaniami nad percepcją muzyki, dr Heike Argstatter z Niemieckiego Ośrodka Badań nad Terapią Muzyką, a także Gilles Cognat – wieloletni przewodniczący Europejskiej Federacji Użytkowników Implantów Ślimakowych (EURO-CIU).

Wśród znakomitych gości z kraju będzie prof. Włodzisław Duch, wiceminister w resorcie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O najnowszych wynikach ich prac i tematach, które będą poruszane podczas konferencji w Kajetanach, mogą Państwo przeczytać na następnych stronach „Słyszę”. Festiwal „Ślimakowe Rytmy” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w świecie, ale nie pierwsze wydarzenie z udziałem uzdolnionych muzycznie pacjentów organizowane przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Wielokrotnie występowali oni podczas ważnych dla nas uroczystości czy jubileuszy. Muzyczny fragment naszej historii mogą Państwo prześledzić w dalszej części numeru. Przy okazji Festiwalu powtórzę to, co wielokrotnie powtarzam podczas swoich wykładów „muzyka jest potrzebna do życia jak słońce”. Tymi słowami chcę zachęcić Państwa nie tylko do lektury najnowszego, specjalnego numeru „Słyszę”, którego wiodącym tematem jest muzyka, lecz także do wysłuchania koncertu galowego, jaki odbędzie się 16 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Oprócz finalistów z różnych stron świata na scenie wystąpią także artyści-goście Festiwalu, którym zaburzenia słuchu nie przeszkodziły w profesjonalnej karierze muzycznej. Orkiestrą Polskiego Radia będzie dyrygował Krzesimir Dębski.

Na koniec pragnę dodać, że koncert galowy to uroczystość, od której rozpoczynamy obchody niezwykłych dla mnie i mojego zespołu jubileuszy. 25 lat temu rozpocząłem bowiem prace nad wdrożeniem programu implantów ślimakowych w leczeniu głuchoty w Polsce. Mija też 20 lat od rozpoczęcia procedowania powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Będzie mi ogromnie miło, jeśli 16 lipca zechcą Państwo połączyć się on-line ze Studiem Koncertowym Polskiego Radia, by towarzyszyć nam w tych doniosłych chwilach. Transmisję koncertu na żywo będzie można zobaczyć na naszej stronie internetowej (www.inz.waw.pl) oraz na YouTube. Życzę Państwu wielu muzycznych wzruszeń.

podpis

Zapraszamy do przeczytania wywiadu „Muzyka i medycyna” z prof. Henrykiem Skarżyńskim:
http://slysze.inz.waw.pl/muzyka-i-medycyna-wywiad-z-prof-h-skarzynskim/


Więcej w wydaniu specjalnym „Słyszę”
http://slysze.inz.waw.pl/beats-of-cochlea-1st-international-music-festival-for-children-youths-and-adults-with-hearing-disorders-wydanie-specjalne/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php