ESDM. Nowa próba terapii autyzmu

The Early Start Denver Model (ESDM) to jedna z najbardziej obiecujących metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci, jakie stosuje się na świecie. Obecnie jest wdrażana w Polsce. O skuteczności tej metody mówiła podczas konferencji „Autyzm dziecięcy” w Kajetanach dr Joanna Kwasiborska-Dudek.

ESDM to metoda wczesnej interwencji terapeutycznej przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w wieku od 12 miesięcy do 5 lat. Została opracowana przez wybitnych ekspertów w dziedzinie autyzmu – psychologów dr Sally J. Rogers i dr Geraldine Dawson. Model powstał na podstawie wyników badań dotyczących rozwoju dzieci z autyzmem, dzieci i niemowląt rozwijających się prawidłowo oraz badań nad mechanizmami uczenia się. Program terapii jest przygotowywany przez certyfikowanego terapeutę ESDM indywidualnie dla każdego dziecka. Model terapii zakłada 25 godzin zajęć w tygodniu – prowadzonych przez przeszkolonych specjalistów w poradni, a także w domu, przez specjalnie przygotowanych do tego rodziców. Podczas terapii stosowane są techniki, które oddziałują na wszystkie sfery zaburzone w autyzmie, a w szczególności aktywują zachowania społeczne i komunikacyjne dziecka.

Przebieg terapii jest na bieżąco monitorowany, co daje podstawy do modyfikacji programu terapeutycznego w miarę postępów dziecka. Rodzice biorący udział w procesie terapeutycznym są na bieżąco informowani o przebiegu terapii, a ich zaangażowanie jest niezbędne do tego, aby dziecko potrafiło zastosować umiejętności zdobyte w placówce terapeutycznej w życiu codziennym. Skuteczność metody potwierdzają wyniki badań naukowych. W 2009 roku wykazano, że dzieci objęte programem ESDM poprawiają swoje wyniki w testach inteligencji i testach językowych. Udowodniono również zmniejszenie natężenia objawów we wszystkich zaburzonych sferach charakterystycznych dla autyzmu.


Więcej w wydaniu lipiec/sierpień 4/138/2014
http://slysze.inz.waw.pl/w-numerze-lipiecsierpien-41382014/KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php