Dzień walki z hałasem w podwarszawskim Józefowie

Jaki hałas panuje wokół nas? Uczniowie z gimnazjum w Józefowie mogli przekonać się o tym podczas pomiarów poziomu hałasu.

Jaki hałas panuje wokół nas? Uczniowie z gimnazjum w Józefowie mogli przekonać się o tym podczas pomiarów poziomu hałasu.

Czym jest hałas? Jakie są jego negatywne skutki? Jak słuchać, żeby nie stracić słuchu? Jak jest zbudowane ucho? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w podwarszawskim Józefowie podczas spotkania edukacyjnego, jakie szkoła zorganizowała z pomocą specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Najważniejszym punktem programu było mierzenie poziomu hałasu w szkole. Wyniki tych pomiarów miały uświadomić gimnazjalistom, jak głośne jest środowisko, które ich otacza. A wszechobecny hałas jest niekorzystny dla zdrowia. Zbyt głośne dźwięki mogą powodować poważne zaburzenia słuchu, a nawet jego trwałe uszkodzenie. Z badań przesiewowych przeprowadzanych w szkołach przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że problemy ze słuchem może mieć nawet dwadzieścia procent dzieci i młodzieży. Badania słuchu były też jednym z najważniejszych punktów programu obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem w gimnazujum w Józefowie. – Obchodząc dzień walki z hałasem, chcieliśmy uwrażliwić naszych uczniów na to, jak ważne jest dbanie o narząd słuchu i jak szybko przez nieumiejętne wykorzystywanie tego narządu można stracić słuch – mówiła Irena Nicińska, wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Józefowie.

Hałas ma niekorzystny wpływ na cały organizm człowieka. Zaburza pracę prawie wszystkich najważniejszych organów, w tym serca i układu trawiennego. Oddziałuje również na sferę psychiczną, nasilając stany irytacji i napięcia emocjonalne. Hałas w szkole lub wokół szkoły, np. jeśli budynek usytuowany jest przy ruchliwej ulicy, może więc znacznie utrudniać naukę dzieci i młodzieży. W takich warunkach bowiem koncentracja na lekcjach jest znacznie utrudniona.

Szkoła to z reguły bardzo hałaśliwe miejsce. Podczas przerw międzylekcyjnych hałas często przekracza 95 dB i jest większy niż przy maszynach w drukarni, na skrzyżowaniach ruchliwych dróg czy w pobliżu lotniska. To taki poziom, przy którym słuch uczniów jest w niebezpieczeństwie. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do redukcji poziomu hałasu na szkolnych korytarzach. Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem ma o nich przypominać. Przede wszystkim uczniom. To od nich bowiem w największej mierze zależy, ile decybeli będzie na przerwie w szkole.

Barbara Kaczyńska


Artykuł pochodzi z wydania maj/czerwiec 3/143/2015
http://slysze.inz.waw.pl/jak-spiewac-zdrowo-profesjonalna-opieka-nad-glosem-artystow-slysze-nr-majczerwiec-31432015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php