Dziecko niesłyszące i szczęśliwe (Słyszę nr styczeń/luty 1/147/2016)

Dziecko niesłyszące i szczęśliwe (Słyszę nr styczeń/luty 1/147/2016)

Dziecko niesłyszące i szczęśliwe (Słyszę nr styczeń/luty 1/147/2016)

Prof. Henryk Skarżyński najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie
„Puls Medycyny” już po raz trzynasty ogłosił Listę Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, a także po raz drugi Listę Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia. Prof. Henryk Skarżyński zajął w tym roku pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, natomiast Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł został wybrany przez ekspertów najbardziej wpływową osobą w polskiej ochronie zdrowia. Gala z tej okazji miała miejsce 18 stycznia 2016 r. w Hotelu Bristol.

Świętujemy dwa Jubileusze
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu obchodzi swoje 20-lecie. 9 stycznia 2016 r. w Atrium Światowego Centrum Słuchu zebrał się zespół Instytutu, aby uczcić zarówno ten jubileusz, jak i 25 lat Programu Leczenia Głuchoty, rozpoczętego w Polsce przez prof. Skarżyńskiego. W numerze fotorelacja z tego ważnego wydarzenia.

O Instytutach badawczych w Kajetanach
22 stycznia br. z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu, wiceprzewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych, odbyło się w Kajetanach spotkanie przedstawicieli medycznych instytutów badawczych z udziałem Jarosława Pinkasa, Sekretarza Stanu w MZ, którego celem było omówienie aktualnej pozycji i przyszłości instytutów medycznych w ochronie zdrowia i nauce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Leszek Rafalski, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, oraz prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

Nowe mutacje powodem zaburzeń słuchu
Od wielu lat w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu prowadzone są intensywne badania genów odpowiedzialnych za niedosłuch. W ostatnim czasie zakończono program badawczy nad zmianami w jednym z nich – TMPRSS3. Objęto nim ponad 2,5 tysiąca pacjentów Światowego Centrum Słuchu. To pierwsze, na skalę europejską, tak szeroko zakrojone badanie nad wariantami tego genu. Było ono tematem pracy doktorskiej Urszuli Lechowicz z Zakładu Genetyki IFPS.

Sukcesy na konferencjach naukowych
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ma już ugruntowaną pozycję w środowisku naukowym. Na międzynarodowych konferencjach nasi specjaliści prezentują unikalne wyniki badań oraz procedury kliniczne, jakie wdrażane są w Kajetanach. Tym razem relacje z Konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychologicznego, która odbyła się w Sydney, Kongresu Tanzańskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii w Kilimandżaro oraz spotkania International Evoked Response Audiometry Study Group w Korei.

Między ciszą a ciszą
Waldemar Smirnow, pacjent Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, leczy się w Kajetanach od wielu lat z powodu powtarzających się incydentów nagłej utraty słuchu. Nie odzyskał go całkowicie, ale dzięki terapii psychologicznej nauczył się żyć ze swoim problemem.

Emocje dla zdrowia
Na stan zdrowia wpływają nie tylko geny, sposób odżywiania, tryb życia. Decydują o nim także emocje. Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że równowaga emocjonalna, pozytywne myślenie są równie ważne dla zdrowia jak racjonalna dieta czy codzienna porcja ruchu. Jak uczucia mogą wpływać na fizjologię organizmu i psychikę, wyjaśnia psycholog Agnieszka Kubińska.

Dziecko głuche i szczęśliwe
Umiejętność znajdowania pozytywów jest uważana za jeden ze wskaźników zdrowia psychicznego. Osoby, które potrafią dostrzec dobre strony zdarzeń, lepiej radzą sobie z życiowymi problemami, patrzą w przyszłość z większym optymizmem. Taka postawa procentuje w wychowaniu niesłyszącego dziecka. Jak rodzice niepełnosprawnych dzieci mają zaakceptować odmienność swoich pociech i odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, radzi Nina Ambroziak, psycholog i terapeuta z wieloletnim stażem.

Rehabilitacja po wszczepieniu dwóch implantów
Mamy zdolność nie tylko przestrzennego widzenia, lecz także słyszenia. Dzięki temu w gwarnym miejscu ignorujemy docierające do nas ze wszystkich stron dźwięki i wychwytujemy tylko to, co dla nas istotne. Jest to możliwe dlatego, że mózg porównuje informacje docierające do niego z prawego i lewego ucha (tzw. efekt binauralny). Właśnie dlatego celem leczenia u coraz większego odsetka pacjentów jest odtworzenie słyszenia obuusznego przez wszczepienie drugiego implantu. Obecnie zaleca się, aby obustronnie implantować jak najmłodsze dzieci, zachowując między wszczepieniem pierwszego i drugiego implantu jak najkrótszą przerwę. W literaturze niewiele jest opisów sposobu prowadzenia rehabilitacji słuchu u dzieci z dwoma implantami. O swoich doświadczeniach w tym zakresie mówił podczas VI Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Słucham, więc potrafię – Listening is I can” znany psycholog i surdopedagog, dr Leo de Raeve.

Chce mi się walczyć
Jest zafascynowana sztukami walki. Na ringu spędziła 14 lat. Ucząc się techniki zadawania ciosów i kopnięć, nie zapomniała, że sport to przede wszystkim jeden z elementów zdrowego trybu życia. – Zachęcam do codziennego ruchu na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody – mówi Dorota Godzina, wielokrotna mistrzyni świata w kick-boxingu, zawodniczka X Fight Piaseczno, z zawodu dietetyk. W wywiadzie dla „Słyszę” wspiera promowaną przez Instytut ideę 10 tys. kroków.