Cukrowa pułapka na nowotwory

„Komórki nowotworowe mają duży „apetyt” na glukozę. Potrzebują jej około 200 razy więcej niż zwykłe komórki. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili wykorzystać ten fakt w walce z rakiem. Stworzyli maleńkie kapsułki otoczone cukrową powłoczką, wypełnione lekami, które łatwo wnikają do guza, by niszczyć tkanki nowotworowe.

Nanocząsteczki, które mają transportować lek wprost do komórek nowotworowych, naukowcy pokrywają otoczką z polisacharydów, czyli cukrów występujących w organizmie ludzkim. Zachłanne na glukozę komórki nowotworu wciągają takie cukrowe kapsułki do wnętrza. Tam nanocząsteczki rozpadają się, uwalniając lek bezpośrednio do guza. Z badań na zwierzętach wynika, że podając lek w nanocząsteczkach, uzyskuje się pięciokrotnie większe jego stężenie w guzie niż przy podaniu w inny sposób.

Dzięki opracowanym nanocząsteczkom można by dozować kilka leków jednocześnie. To ważne, bo nowotwory szybko uodporniają się na jeden lek. Podając kilka związków o różnych mechanizmach działania, nie dajemy chorobie szansy. I nie narażamy pacjenta na skutki uboczne. Lek gromadzi się w samym nowotworze, a nie rozprzestrzenia w organizmie, dlatego pacjenci nie mieliby po nim dokuczliwych dolegliwości.

Na razie naukowcy skupiają się na tym, aby przy użyciu cukrowych nośników docierać do guzów nowotworowych piersi, sutka, jelita. Planują jednak uzbroić nanocząstki w przeciwciała, aby można je było stosować także w leczeniu np. białaczki. Dodatkowo próbują dodać do nich nanokryształy fluorescencyjne, które po połączeniu z komórką nowotworową zaczynają świecić. To ułatwiałoby wykrywanie nowotworu, np. przełyku czy jelita, oraz chirurgiczne usuwanie guzów.

Na razie naukowcy prowadzą badania na zwierzętach. Jest szansa, że w końcu przyszłego roku rozpoczną się próby kliniczne.


OPRAC.: Dr Renata Korneluk,
Rzecznik Prasowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
Źródło: Serwis Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl


Artykuł pochodzi z wydania maj/czerwiec 2014 (3/137/2014)
http://slysze.inz.waw.pl/majczerwiec-2014-nr-3-137/