Cuda medycyny – nowa era polskiej służby zdrowia

Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz badania przesiewowe słuchu – to dwa główne tematy poruszane podczas debaty pod nazwą „Cuda medycyny – nowa era polskiej służby zdrowia”. Spotkanie odbyło się w Krajowej Izbie Gospodarczej w grudniu 2014 roku. Wzięli w nim udział specjaliści z różnych dziedzin medycznych oraz przedstawiciele rządu. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu reprezentował prof. Krzysztof Kochanek.

Postęp w medycynie jest możliwy mimo trudnej sytuacji finansowej w służbie zdrowia, przekonywali przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Michał Kępowicz, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia, podkreślił, że sukces placówki nieodłącznie wiąże się z jej liderem. Przykładem może być Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Profesor Skarżyński jest pomysłodawcą pierwszej na świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, nagrodzonej ostatnio w konkursie Prix Galien, a także inicjatorem pierwszych w Polsce badań przesiewowych słuchu u noworodków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Co istotne, realizowany przez zespół Instytutu program badań przesiewowych objął swym zasięgiem także kraje rozwijające się, gdzie służba zdrowia nie zapewnia diagnostyki i leczenia na wysokim poziomie. Kraje te mogą w największym stopniu skorzystać z wiedzy i doświadczeń polskich specjalistów. Dlatego powołane zostało Międzynarodowe Konsorcjum Badań Przesiewowych Słuchu, którego zadaniem jest upowszechnianie opracowanego w Instytucie i sprawdzonego już programu badań przesiewowych słuchu u dzieci. W jego skład, oprócz dwóch instytutów z Polski, weszły jednostki medyczne z Armenii, Kirgistanu, Mołdawii, Rumunii, Senegalu, Tadżykistanu, Wybrzeża Kości Słoniowej (dokładniej na ten temat pisaliśmy w „Słyszę” nr 6/2014).

Zdaniem KIG, na najlepsze polskie placówki medyczne należy patrzeć szeroko – brać pod uwagę nie tylko postęp medyczny w ratowaniu życia i zdrowia, lecz także doceniać metody zarządzania przyczyniające się do ich rozwoju. Niektóre ośrodki powinny być traktowane jak szkoły dobrego zarządzania i innowacyjności, która – prócz tego że przyspiesza postęp w wielu dziedzinach medycyny – może wydatnie przyczynić się do wzrostu finansowania służby zdrowia. To istotne, gdyż – jak wskazuje raport Deloitte „Global health care outlook: shared challenges, shared opportunities” – w Polsce na służbę zdrowia przeznacza się 7,2 proc. PKB, czyli znacznie mniej niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie średnia wynosi ponad 10 procent.

Barbara Kaczyńska


Artykuł pochodzi z wydania marzec/kwiecień 2/142/2015
http://slysze.inz.waw.pl/wiktor-2014-dla-prof-henryka-skarzynskiego-slysze-nr-marzeckwiecien-21422015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php