Beats of Cochlea 1st International Music Festival for Children, Youths and Adults with Hearing Disorders (wydanie specjalne)

Beats of Cochlea 1st International Music Festival for Children, Youths and Adults with Hearing Disorders (wydanie specjalne)

Beats of Cochlea 1st International Music Festival for Children, Youths and Adults with Hearing Disorders (wydanie specjalne)


Muzyka i medycyna
Wywiad z prof. Henrykiem Skarżyńskim
Światowej sławy otochirurg i wielbiciel muzyki. Jako pierwszy w Polsce wszczepił implant osobie niesłyszącej, jako pierwszy w świecie wykonał taką operację u osoby z częściową głuchotą. Opracował unikalną technikę chirurgiczną, pozwalającą na zachowanie istotnych dla odbioru muzyki dźwięków z zakresu niskich częstotliwości oraz metodę stymulacji percepcji słuchowej SPS-S, w której muzykę wykorzystuje się w leczeniu centralnych zaburzeń słuchu. Od kilkunastu lat kieruje Katedrą Audiofonologii i Foniatrii na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W lipcu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. – To pomysł pokazania szerokiej publiczności talentów muzycznych uratowanych dzięki postępowi w nauce i medycynie – mówi w wywiadzie dla „Słyszę”.
Talent i pasja – kim są uczestnicy Festiwalu?

Nasi utalentowani pacjenci
Dwadzieścia pięć lat temu prof. Henryk Skarżyński rozpoczął prace nad wdrożeniem w Polsce programu leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. Dziś Instytut jest światowym liderem w tej dziedzinie, a pod jego opieką znajduje się jedna z największych grup pacjentów z różnymi typami implantów słuchowych. Wielu z nich to osoby z nieprzeciętnym talentem muzycznym. Przedstawiamy dziewięcioro z nich, którzy wezmą udział w Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”.

Uciekam w ciche dźwięki.
Wywiad z Krzesimirem Dębskim
Komponuje przebój za przebojem. Tworzy też muzykę poważną. Będzie dyrygował orkiestrą podczas koncertu galowego Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. – Nie mam wątpliwości, że praca na scenie z osobami, które słyszą dzięki postępowi medycyny, będzie dla mnie jako muzyka ciekawym doświadczeniem – mówi Krzesimir Dębski w rozmowie ze „Słyszę”.

Między muzyką a ciszą.
Wywiad z Maciejem Miecznikowskim
Gra na pięciu instrumentach, uwielbia eksperymentować z muzyką. Miał kiedyś problemy ze słuchem, ale te tylko mu pomogły w karierze muzycznej. – Wykształciłem w sobie coś w rodzaju słuchu wewnętrznego i dziś nie potrzebuję na scenie odsłuchów, żeby nie fałszować – mówi w rozmowie ze „Słyszę” Maciej Miecznikowski, który 16 lipca poprowadzi koncert galowy I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Otulona dźwiękiem.
Wywiad z Johanną Pätzold
Johanna Pätzold była na studiach muzykologicznych na Uniwersytecie w Würzburgu, kiedy po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych straciła słuch. Nie zrezygnowała jednak z pasji muzycznej. Dzięki implantowi ślimakowemu może wykonywać wymarzony zawód. Będzie jednym z jurorów I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu i wystąpi podczas koncertu galowego.

Lubię ostre granie.
Wywiad z Grzegorzem Wilkiem
Piękny głos, mistrzowskie interpretacje. Ostatnio w programie „Twoja twarz brzmi znajomo” zachwycił widownię wykonaniem piosenki Bono i zaskoczył wyznaniem, że ma wadę słuchu. Grzegorz Wilk wystąpi podczas koncertu galowego.

Utrata słuchu nie przekreśla marzeń.
Historia rapera Karola Nowakowskiego
– Nie bój się! Wyraź siebie! To, że czegoś nie słyszysz, nie jest twoją winą. A skoro masz coś w środku, co chcesz powiedzieć, zrób to! Masz siłę i energię – twórz i przekazuj to innym! – mówi Karol „Pjus” Nowakowski, polski raper, członek hip-hopowego zespołu 2cztery7, zwracając się do uczestników Festiwalu. Z powodu choroby nowotworowej Karol całkowicie stracił słuch. Słyszy dzięki dwóm implantom wszczepionym do pnia mózgu. Po operacji nagrał swój pierwszy solowy album zatytułowany „Life After Deaf”.

Jean Michel Jarre i występy dzieci
I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w świecie, ale nie pierwsze wydarzenie muzyczne, w którym wezmą udział pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz znani artyści. Od początku wspierali oni ideę pomocy dzieciom niesłyszącym i niedosłyszącym oraz działania prof. Henryka Skarżyńskiego, mające na celu stworzenie największego w Polsce i jednego z największych w świecie ośrodków leczenia zaburzeń słuchu. Swoimi występami uświetniali też największe wydarzenia w historii Instytutu.

Wielka pasja.
Wywiad z prof. Ryszardem Zimakiem, Rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
Od kilkunastu lat Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. O początkach tej współpracy, wspólnych projektach oraz Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” rozmawiamy z prof. Ryszardem Zimakiem, Rektorem UMFC, którego pasją jest odkrywanie talentów i zapomnianych polskich dzieł.

Program Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Implanty słuchowe i muzyka”
Goście Konferencji Naukowej
Christine Rocca, Heike Argstatter, Gilles Cognat, Włodzisław Duch, Stavros Hatzopoulos, Ewa Czerniawska, Emilia Pankowiak
Wykorzystanie muzyki w terapii osób z zaburzeniami słuchu to główny temat międzynarodowej konferencji „Implanty słuchowe i muzyka”. O wynikach swoich najnowszych badań i doświadczeniach w pracy z pacjentami będą mówić wybitni europejscy specjaliści.

Pionierzy wspierają naukową debatę.
Blake Willson, Nina Kraus
Najwybitniejsi w świecie naukowcy – nie mogąc przyjechać do Kajetan – postanowili udostępnić nam na użytek naukowej debaty wyniki swoich przełomowych badań na temat przetwarzania muzyki przez mózg oraz możliwości jej odbioru przez osoby implantowane. Poniżej publikujemy wnioski z prac prof. Blake’a Wilsona, który na początku lat 90. opracował strategię kodowania mowy, oraz prof. Niny Kraus z Northwestern University, prowadzącej pionierskie badania nad przetwarzaniem muzyki przez mózg.

Kto wysłucha Traviaty?
Wywiad z dr. hab. Arturem Lorensem, kierownikiem Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej
Pierwotnie implanty ślimakowe miały pomagać osobom niesłyszącym w czytaniu mowy z ust. Dzięki wielkiemu postępowi w technologiach medycznych ich użytkownicy nie tylko rozumieją mowę, lecz także mogą czerpać przyjemność ze słuchania muzyki. – Najlepsze efekty w jej odbiorze mają ci, którzy przed utratą słuchu pasjonowali się muzyką albo posiadają wykształcenie muzyczne – mówi dr hab. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w wywiadzie dla „Słyszę”.

Jak muzyka zmienia mózg? Wyniki najnowszych badań
W odbiór muzyki zaangażowanych jest wiele ośrodków zlokalizowanych w różnych rejonach mózgu. Gra na instrumentach, kształcenie muzyczne zmieniają sposób jej percepcji, wynika z badań prowadzonych za pomocą technik neuroobrazowych.

Przez ucho do mózgu. Stymulacja percepcji słuchowej metodą Skarżyńskiego (SPS-S)
W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu prowadzona jest terapia mająca na celu usprawnienie procesów słuchowych zachodzących w mózgu. Została stworzona przez prof. Henryka Skarżyńskiego. U dzieci z dysleksją przynosi ona o wiele lepsze efekty niż terapie powszechnie stosowane w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, pokazują najnowsze badania przeprowadzone w Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego.

Muzykoterapia w leczeniu szumów usznych
Szumy uszne to dolegliwość, której przyczyny nie są dokładnie rozpoznane. Nie ma jednego, skutecznego sposobu ich leczenia. Często lepsze wyniki od terapii farmakologicznej daje rehabilitacja, podczas której podejmuje się próby stopniowego osłabiania i maskowania dokuczliwego szumu. Wykorzystuje się w niej m.in. muzykę.

Gdy muzyka jest hałasem. IFPS uczy ochrony słuchu.
Nawet najpiękniejsze utwory muzyczne słuchane zbyt głośno, zwłaszcza przez słuchawki, stają się hałasem, który może uszkodzić słuch. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu korzysta z każdej okazji, aby o tym przypominać, i uczy, jak słuchać muzyki w sposób bezpieczny dla uszu.