Zrób 10 tysięcy kroków. IFPS promuje zdrowy styl życia.

Park 10 tysięcy kroków

Przy Światowym Centrum Słuchu jest miejsce unikalne – Park 10 tysięcy kroków. Powstał on z okazji 20. rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. To unikalna forma promowania idei zdrowego trybu życia. W nazwie Parku kryje się prosty przekaz: „pokonując dziennie dystans 10 tysięcy kroków, żyjemy dłużej”. Dlaczego właśnie taki sposób na ruch warto upowszechniać? Rozmawiamy z TERESĄ SUKNIEWICZ-KLEIBER, wybitną polską lekkoatletką, wielką zwolenniczką idei 10 tysięcy kroków, która rok temu dokonała uroczystego otwarcia Parku.

Czytaj dalej...

Gościnnie w Słyszę: Krzesimir Dębski: „Muzyka uczy tolerancji i integruje wszystkich”

krzesimir dębski

Muzykę do libretta prof. Henryka Skarżyńskiego napisałem w trzy tygodnie. Czasu nie było wiele, ale duża ilość pracy działa na mnie mobilizująco.

Czytaj dalej...

Weronika Niczyporuk, pacjentka Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu: występując w musicalu, spełniłam swoje wielkie marzenie.

weronika niczyporuk na scenie

Nie pamięta, kiedy zaczęła śpiewać. – Ja po prostu robiłam to zawsze – mówi Weronika […]

Czytaj dalej...

Prof. nadzw. dr hab. inż. Artur Lorens – O fenomenie odbioru utworów muzycznych przez implant.

Prof. Artur Lorens

Pierwotnie implanty ślimakowe miały pomagać osobom niesłyszącym w czytaniu mowy z ruchu warg. Dzięki wielkiemu […]

Czytaj dalej...

MUSICAL „PRZERWANA CISZA” – ŚWIATOWA PREMIERA W WARSZAWSKIEJ OPERZE KAMERALNEJ. (SŁYSZĘ NR WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 5/169/2019)

okladka 5 nr Slysze

Musical, którego prapremiera miała miejsce 14 września, to pierwsze na świecie przedstawienie opowiadające o losach osób, które urodziły się głuche, a jednocześnie obdarzone talentem muzycznym. Dzięki postępowi w nauce i medycynie mogły one rozwijać swoje zdolności i całkowicie poświęcić się temu, co kochają najbardziej – muzyce. Jednak ani życie z implantem, ani droga do kariery muzycznej nie były dla nich łatwe. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu musiały walczyć o swoje miejsce wśród ludzi słyszących i w artystycznym świecie. Ich rozterki, wzloty i upadki stanowią temat libretta, które napisał prof. Henryk Skarżyński, inspirując się doświadczeniami swoich pacjentów. Ci najbardziej uzdolnieni muzycznie znaleźli się w obsadzie spektaklu w reżyserii Michała Znanieckiego. Muzykę skomponował prof. Krzesimir Dębski.

Czytaj dalej...

Na najczęściej powtarzające się pytania pacjentów dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadają mgr Klaudia Wiśniewska i mgr Diana Wolańska-Buzalska z Instytutu Żywności i Żywienia.

Podczas rozmów, jakie prowadzimy na stanowisku dietetyków w ramach akcji „Po Pierwsze Zdrowie”, a także w trakcie konsultacji w gabinecie i przez internet, pacjenci często zadają podobne pytania, mówią mgr Klaudia Wiśniewska i mgr Diana Wolańska-Buzalska, dietetyczki z Instytutu Żywności i Żywienia. Oto nasze odpowiedzi na te najczęściej powtarzające się pytania pacjentów.

Czytaj dalej...

Bliźniaczki Magdalena i Katarzyna Ickiewicz urodziły się niesłyszące. Teraz kończą studia. Dzięki implantom uważają się za osoby słyszące i spełniają swoje marzenia.

Magdalena i Katarzyna Ickiewicz, bliźniaczki z Gdyni, urodziły się niesłyszące. Teraz mają po 22 lata. Magda studiuje kosmetologię, marzy o własnym gabinecie kosmetycznym. Kasia wybrała studia turystyczne, uczy się też w Policealnej Szkole Audiologii w Kajetanach i pracuje jako technik medyczny w Centrum Mowy i Słuchu Medincus w Warszawie. Obydwie słyszą dzięki implantom i pozostają pod opieką Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Na spotkanie umawiają się jednak nie w zacisznych Kajetanach, lecz w głośnej kawiarni w centrum Warszawy.

Czytaj dalej...

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”.

O możliwościach wykorzystania muzyki w terapii pacjentów, również tych z zaburzeniami słuchu, oraz rehabilitacji słuchu po wszczepieniu implantu ślimakowego, mówili wybitni specjaliści podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej w ramach Programu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” w Światowym Centrum Słuchu. Eksperci podkreślali, że muzyka, melodia, dźwięk to uniwersalne narzędzia terapeutyczne i prezentowali swoje doświadczenia w pracy z różnymi grupami pacjentów. Przedstawiamy streszczenia wybranych wykładów.

Czytaj dalej...

Międzynarodowy festiwal muzyczny dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami słuchu „Ślimakowe Rytmy”. (Słyszę nr lipiec/sierpień 4/168/2019)

Przez lata obserwowaliśmy pacjentów Instytutu, dla których muzyka była wsparciem w rehabilitacji. Obserwacje te stały się impulsem do zorganizowania Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, wspominał prof. Henryk Skarżyński, pomysłodawca tego wydarzenia. W tym roku odbyła się już piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń muzycznych. Koncert finałowy z udziałem laureatów z poprzednich lat oraz Mistrzów, z którymi pracowali oni podczas warsztatów klinicznych, stał się okazją do podsumowania tego, co w ciągu pięciu edycji Festiwalu się wydarzyło.

Czytaj dalej...

Niesłysząca Joanna Turek, studentka ASP w Krakowie, komunikowała się za pomocą gestów i rysunków. Jednak to dźwięk pobudził jej wyobraźnię.

Moje obrazy pomagają mi być rozumianą przez innych. Gdy jeszcze nie mogłam mówić ani czytać, komunikowałam się za pomocą gestów i rysunków – tak o swojej pasji artystycznej i wyobraźni, która rozwijała się w ciszy, pisze Joanna Turek, 23-letnia pacjentka IFPS, studentka piątego roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. „Portrety” – przeżycia i refleksje to temat jej pracy dyplomowej.

Czytaj dalej...

Dlaczego jemy po wpływem emocji? Porady psychodietetyka, mgr Pauliny Pawełczyk-Jabłońskiej.

Psychodietetyka to nauka, która łączy wiedzę dietetyczną z psychologiczną po to, by pomagać pacjentom eliminować nieprawidłowe zachowania żywieniowe oraz utrwalać zdrowe nawyki, wyjaśnia mgr Paulina Pawełczyk-Jabłońska, psychodietetyk. Zakłada holistyczne podejście do leczenia osób zmagających się z problemami odżywiania oraz mających kłopoty z motywacją, aby te właściwe wzorce żywieniowe kształtować.

Czytaj dalej...