Antybiotyk przeciw wirusom

Jeden z powszechnie używanych antybiotyków może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym, np. zapalenia wątroby czy polio, wykazała dr Kamila Stokowa-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ramach swojej pracy doktorskiej prowadziła badania nad właściwościami antybiotyków powszechnie stosowanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jak się okazało, jeden z nich, bacytracyna, wykazuje zdolność do degradacji materiału genetycznego wirusów. Dzięki temu może być wykorzystywany w leczeniu m.in. wirusowego zapalenia wątroby, polio, czy nawet zakażenia HIV. Ponadto stosując bacytracynę miejscowo, można zwalczać np. wirus opryszczki.

To właściwie nowe zastosowanie starego leku, podkreśla dr Stokowa-Sołtys. Związek ten znany jest od wielu lat i został dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierząt. To jego wielki atut. W przeciwieństwie do nowo syntetyzowanych związków chemicznych dopuszczenie bacytracyny do użytku jako leku nie będzie wymagało długotrwałych badań.
Naukowcy przetestowali ogromną liczbę antybiotyków, ale tylko bacytracyna niszczy i bakterie, i wirusy. Na razie nie wiadomo, dlaczego akurat ten antybiotyk ma takie wyjątkowe właściwości.


OPRAC.: Dr Renata Korneluk,
Rzecznik Prasowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
Źródło: Serwis Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl


Artykuł pochodzi z wydania maj/czerwiec 2014 (3/137/2014)
http://slysze.inz.waw.pl/majczerwiec-2014-nr-3-137/