1st World Tinnitus Congress i Symposium IERASG. Spotkanie światowych ekspertów w Warszawie (Słyszę nr maj/czerwiec 3/155/2017)

Okładka Słyszę nr maj/czerwiec 2/154/2017Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia
Konferencja w Senacie RP

Przegląd innowacyjnych rozwiązań stosowanych w różnych dziedzinach medycyny był głównym punktem w programie organizowanej wspólnie przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i prof. Henryka Skarżyńskiego, a odbywającej się 8 maja 2017 r. w Senacie RP, konferencji „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”. Prace na temat nowatorskich metod przedstawili lekarze i naukowcy młodego pokolenia, którzy zdobywają wiedzę i doświadczenie w renomowanych ośrodkach naukowych i klinicznych u boku wybitnych lekarzy, uważanych za mistrzów w swoich dziedzinach. Organizatorzy postanowili oddać głos tym, którzy stoją na początku swojej drogi zawodowej, gdyż to oni będą w przyszłości kształtować obraz polskiej medycyny.

„Po pierwsze zdrowie”
Program
przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym
W ramach Programu, realizowanego przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wspólnie z Instytutem Narządów Zmysłów i Komitetem Nauk Klinicznych PAN oraz we współpracy z Polskim Radiem i TVP, odbywać się będą bezpłatne badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrywanie nie tylko wad słuchu, lecz także chorób najczęściej występujących w starzejącym się społeczeństwie. Badania będą przeprowadzane w każdy wakacyjny weekend w miejscowościach, które są przewidziane w ramach trasy koncertowej „Lata z Radiem”.

1st World Tinnitus Congress
Relacja ze spotkania wybitnych specjalistów ze wszystkich kontynentów, zajmujących się tematyką diagnozowania i leczenia szumów usznych. Spotkanie to odbyło się w maju tego roku w Warszawie, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kongres został zorganizowany przez Światowe Centrum Słuchu IFPS oraz Instytut Narządów Zmysłów.

Jubileuszowe spotkanie towarzystwa IERASG
International Evoked Response Audiometry Study Group (IERASG) to istniejące od 1968 r. elitarne towarzystwo naukowe zrzeszające specjalistów zajmujących się słuchowymi potencjałami wywołanymi. Spotkania IERASG odbywają się co dwa lata w różnych częściach świata od 1970 roku. Przewodniczącym i gospodarzem XXV sympozjum IERASG, które odbyło się w maju tego roku w Warszawie, był prof. Henryk Skarżyński. Konferencja została zorganizowana przez Światowe Centrum Słuchu IFPS oraz Instytut Narządów Zmysłów.
Audiologia i foniatria wobec wyzwań klinicznych i społecznych
Zjazd Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, który w dniach 23–24 maja odbył się w Warszawie, zgromadził interdyscyplinarne grono specjalistów z całej Polski. Zaprezentowano najnowsze możliwości diagnostyki i terapii zaburzeń słuchu, głosu i mowy utrudniających komunikację, omawiane z perspektywy różnych dyscyplin naukowych – nie tylko medycyny, lecz także psychologii, pedagogiki i inżynierii klinicznej.

Dzięki implantowi mogę wszystko!
Historia z happy endem

Pacjent Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, 15-letni Olaf Kaca, zachwycił swoją grą na perkusji jury pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Ale Olaf ma sukcesy nie tylko w muzyce. Ostatnio, za działania prospołeczne w ramach wolontariatu i aktywność na rzecz rówieśników, dostał Nagrodę Specjalną im. Marii Konopnickiej Łódzkiego Kuratora Oświaty. Opisując swoją historię, chciał pokazać, jak wiele może osiągnąć osoba z wrodzoną wadą słuchu, jeśli otrzyma odpowiednie wsparcie.

Jestem gorszy, bo gorzej słyszę?
Specjalnie dla rodziców

Poczucie własnej wartości, z punktu widzenie psychologii ewolucyjnej, jest potrzebne człowiekowi do tego, by przetrwać. By chronić siebie, swoją rodzinę, dzieci. Ale poczucie własnej wartości jest też podstawą do realizowania celów wyższych – samorozwoju, aktywności społecznej. Jak budować je u dzieci, zwłaszcza niesłyszących, które często nie wierzą w siebie i swoje możliwości, opowiada Nina Ambroziak, psycholog i terapeuta z wieloletnim stażem.

Zimna woda zdrowia doda
Szkoła zdrowia

U progu sezonu letniego Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, przypomina kilka zasad pozwalających przetrwać upały. Należy unikać przebywania na słońcu, zwłaszcza między godziną 10 a 16, a wychodząc trzeba pamiętać o nakryciu głowy, okularach, filtrach przeciwsłonecznych i… butelce wody. Niestety, jak wskazują badania, ponad 90 proc. Polaków pije za mało wody, zwłaszcza latem. Czym grozi odwodnienie oraz dlaczego picie dużej ilości wody jest ważne w diecie odchudzającej, o tym w numerze.

Detektyw Zagadka
Szkoła zdrowia dla dzieci

Jak od najmłodszych lat uczyć dzieci troski o zdrowie i zdrowych nawyków żywieniowych? Przykład dają przede wszystkim rodzice. Jednak może on płynąć także z ulubionych książeczek. W kolejnych numerach „Słyszę” będą publikowane napisane przez dr Renatę Makowską opowiadania, których bohaterowie zwracają uwagę maluchów na najzdrowsze elementy diety.